Rekordowy rok w Kozerkach! Ponad 70 tytułów w turniejach międzynarodowych!

Akademia Tenisowa Tenis Kozerki szkoląca młodych tenisistów z kraju i ze świata jest już gotowa na pierwsze podsumowania roku 2022. To, co osiągnęli tenisiści będący członkami Centralnego Klubu Tenisowego Grodzisk Mazowiecki, działającego przy Akademii jest nie tylko rekordem na skalę polską, ale i europejską.

„Nie słyszałem do tej pory, aby jakakolwiek szkoła tenisowa w Europie mogła pochwalić się takim wynikiem jak my – 72 zwycięstwa w turniejach międzynarodowych w ciągu pierwszych 11 miesięcy roku! To absolutny rekord i dowód na to, jak działa nasza Akademia i jakie postępy poczynili nasi tenisiści” – komentuje Dyrektor Sportowy Krzysztof Puna.

Tylko 5 minut od Grodziska Mazowieckiego i 30 minut od Warszawy działa Akademia Tenisowa Tenis Kozerki. Utworzona w 2017 roku Akademia dla wyczynowych tenisistów z roku na rok mocno się rozwija, rozbudowując profesjonalną infrastrukturę sportową, ale nie tylko. Obok Akademii działa równolegle kompleks Kozerki składający się z hotelu, restauracji, zaplecza sportowego dla osób indywidualnych, stając się przyjaznym miejscem nie tylko dla zawodowców, ale dla wszystkich amatorów sportu.

Obecnie Akademia Tenisowa Tenis Kozerki kształci ponad 60 młodych tenisistów w wieku od 12 do 18 lat. Wśród nich są godni następcy Igi Świątek i Huberta Hurkacza, warto tu wymienić chociażby Zuzannę Pawlikowską (17l, 119 ITF), która już w styczniu zadebiutuje na wielkim szlemie Australian Open w kategorii juniorów, czy Darię Górską (17l, 187 ITF), która tylko w ciągu jednego roku wygrała aż 7 turniejów międzynarodowych w kategorii ITF Juniors. Poza nastolatkami, którzy już zdobywają punkty i cieszą się ze swych pozycji rankingowych, w Akademii trenuje ponad 150 najmłodszych adeptów tenisa – dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

„Tworząc Akademię za cel postawiliśmy sobie stworzyć kuźnię talentów. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że nam się udało. Nasi tenisiści osiągają sukcesy, o jakich jeszcze kilka lat temu mogliśmy marzyć. To jest absolutny rekord – 72 tytuły w turniejach międzynarodowych! Ten wynik cieszy tym bardziej, że właśnie mija 60 miesięcy odkąd działa nasza Akademia. Myśleliśmy o 60 tytułach na 60 miesięcy funkcjonowania Akademii, ale nasi Tenisiści dorzucili do tego planu 12 dodatkowych zwycięstw”

– podsumowuje pomysłodawca i realizator Akademii Tenisowej Tenis Kozerki – Jarosław Lewandowski.

W Akademii Tenisowej Tenis Kozerki poza juniorami trenują także zawodowi tenisiści, będący liderami polskiego tenisa. Wśród wspomnianych 72 zwycięstw jest chociażby tytuł Kamila Majchrzaka, zdobyty w grze pojedynczej na ATP Challenger 125 Busan, czy 3 tytuły Kacpra Żuka w grze pojedynczej (w M25 Tbilisi, M25 Falun, M25 Sharm El Sheikh). Rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę wygranych turniejów, jest reprezentująca Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki tenisistka ukraińskiego pochodzenia Valeriya Strakhova, która w tylko w ciągu jednego roku zdobyła 9 tytułów w grze podwójnej (M60 Biarritz, W25+H Calvi, W25 Denain, W25 Perugia, W25 Parnu, W25 Vrnjacka Banja, W25 Jablonec nad Nisou, W25 Tucuman, W15 Bucaramanga).

Jeśli zaś bierzemy pod uwagę rangę turnieju, tutaj największymi osiągnięciami może pochwalić się nasz rodak – Jan Zieliński z dwoma tytułami w grze podwójnej (ATP250 Metz, ATP Challenger 80 Roseto Degli) i gruzińska tenisistka Ekaterina Gorgodze z dwoma tytułami w grze podwójnej (Debel: WTA250 Budapest, WTA125 Marbella). W Akademii mamy również pierwszą (mamy nadzieję, że nie ostatnią) Mistrzynię Świata: Laurę Samsonovą, która po tytuł sięgnęła w rozgrywkach drużynowych z Reprezentacją Czech U14.

Sukces Akademii Tenisowej Tenis Kozerki to połączenie wielu czynników, z których kluczowe to: infrastruktura i kadra trenerska, składająca się z zarówno z pionu tenisowego, motorycznego, jak i fizjoterapeutów, psychologów, dietetyków, czuwających nad prawidłowym rozwojem graczy. Obecnie Akademia dysponuje 21 kortami. Część kortów to  wybudowane w tym roku korty twarde pokryte nawierzchnią Laykold, tą samą, która użyta jest na kortach w turnieju US Open czy też Miami Open. Poza kortami, tenisiści w Kozerkach do dyspozycji mają także halę ogólno-sportową, siłownie i boiska, które zapewniają im zrównoważony rozwój.

Nie od dziś wiadomo, że gmina Grodzisk Mazowiecki kładzie duży nacisk na sport i rozwój lokalnych klubów. Kozerki już teraz ściągają graczy z całego świata, a rosnąca siła Akademii Tenisowej Tenis Kozerki jest zauważana i doceniania przez lokalne władze. W roku 2022 to właśnie Gmina Grodzisk Mazowiecki była jednym z głównych partnerów organizowanych tu międzynarodowych turniejów tenisowych – ITF W100 i ATP Challenger 90.

Kolejny rok to nowa seria wyzwań:

„Nie wiem, czy w roku kolejnym pobijemy rekord 72 tytułów w jeden rok, na pewno jednak nie zwalniamy tempa. Z roku na rok, warunki do trenowania, jakie zapewnia nam Akademia, zbliżają nas do światowego poziomu, a liczba i doświadczenie naszych podopiecznych stale rośnie. Jestem pewny, że wkrótce zaskoczymy kolejnymi sukcesami i rekordami na skalę nie tylko Polski, ale i świata!”

– kończy optymistycznie Dyrektor Sportowy Krzysztof Puna.

 

Autor: Anna Wilk

Poprzedni wpis
Ferie zimowe 2023 | Półkolonie Tenisowo-Sportowe Tenis Kozerki
Następny wpis
CKT Grodzisk Mazowiecki WICEMISTRZEM POLSKI 2022 LOTTO SUPERLIGA!